loader image

تلفن تماس:09131332418

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
مرکز تولید و پخش اسباب بازی

معرفی پر فروش ترین بازی فکری در ایران و اروپا

استوژیت، یکی از شناخته‌شده‌ترین و جذاب‌ترین بازی‌های فکری دورهمی است. جذابیت این بازی آن را به یکی از محبوب‌ترین بازی‌ها در ایران و اروپا تبدیل کرده است.

«استوژیت» در واقع نسخه ایرانی بازی DIXIT است که در ایران توسط انتشارات هوپا عرضه می‌شود. ایده این بازی اولین بار در سال 2002 در ذهن Jean-Louis Roubira شکل گرفت. وجه تمایز این بازی بنا به سخنان مخترع آن این است که تا مدت‌ها بازی‌های فکری رومیزی همگی محدود به بازی‌هایی بودند که با حساب‌و‌کتاب سر‌وکار داشتند. همین موضوع وی را بر آن داشت تا جلوه‌های زیبای بصری را نیز وارد بازی‌های دورهمی کند و از این طریق به افزایش خلاقیت و توانایی داستان‌گویی و ذهن‌خوانی افراد کمک کند.  

طراحی‌های گرافیکی خیره کننده این بازی بر اساس کوشش‌های فراوان Marie Cardouat انجام شده‌اند. او که ذوق فوق‌العاده‌ای در این نوع طراحی‌ها دارد، برنده جایزه‌های زیادی در این زمینه شده است. کافی است یک بار طراحی‌های گرافیکی خلاقانه این بازی توسط علاقه‌مندان بازی دیده شود تا تبدیل به انتخاب همیشگی‌ او برای بازی‌های دورهمی شود.

از استوژیت بیشتر بدانیم

این بازی حتی با 2 نفر هم قابل اجراست ولی هر چه تعداد افراد شرکت‌کننده در این بازی بیشتر باشد، از جذابیت بیشتری برخوردار است ولی متاسفانه تعداد مهره‌های بازی فقط 8 دانه است!

یادگیری این بازی علی‌رغم جذابیت بالا، بسیار آسان است و انتخاب مناسبی برای بازی‌های دورهمی خانوادگی است. حتی برای پدربزرگان و مادربزرگان! آنها که عاشق تعریف کردن خاطره‌های‌شان هستند، می‌توانند از طریق کارت‌های این بازی خاطرات خود را تعریف کنند و از این طریق به جذابیت آن هم بیافزایند.

یکی دیگر از نکات مثبت این بازی این است که بازیکن فعال در این بازی به طور مداوم در گردش است و فرصت مناسبی برای افراد خجالتی و با اعتماد به نفس پایین است تا مشکلات رایج خود را در ارتباطات اجتماعی خود برطرف کنند.

بازخوردهای مثبت فراوانی که در ابتدای انتشار بازی دریافت شد، باعث شد تا در جهت افزایش جذابیت بصری این بازی، «استوژیت پلاس» نیز تهیه شود. استوژیت پلاس مکمل استوژیت است و دربردارنده کارت‌هایی با تصاویر جدید هستند.

استوژیت، فراتر از بازی

تقویت مهارت‌های اجتماعی و اشتراکی این بازی از ذهن روان‌شناسان و محققان هم دور نمانده است. مطالعات زیادی درخصوص تاثیر این بازی انجام شده است و بررسی‌های زیادی به صورت مطالعات موردی (Case Study)  نیز در خصوص این بازی و تاثیر شگفت‌انگیز آن در تقویت خلاقیت و مهارت‌های اجتماعی افراد انجام شده است. همگی این تحقیقات استوژیت را نه تنها راهی جذاب برای پر کردن اوقات فراغت تلقی می‌کنند بلکه آن را محرک تقویت ذهن و خلاقیت در هر سن و سالی نیز می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *