loader image

تلفن تماس:09131332418

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
مرکز تولید و پخش اسباب بازی

مطالب اصلی

معرفی پر فروش ترین بازی فکری در ایران و اروپا

استوژیت، یکی از شناخته‌شده‌ترین و جذاب‌ترین بازی‌های فکری دورهمی است. جذابیت این بازی آن را به یکی از محبوب‌ترین بازی‌ها در ایران و اروپا تبدیل کرده است.

«استوژیت» در واقع نسخه ایرانی بازی DIXIT است که در ایران توسط انتشارات هوپا عرضه می‌شود. ایده این بازی اولین بار در سال 2002 در ذهن Jean-Louis Roubira شکل گرفت. وجه تمایز این بازی بنا به سخنان مخترع آن این است که تا مدت‌ها بازی‌های فکری رومیزی همگی محدود به بازی‌هایی بودند که با حساب‌و‌کتاب سر‌وکار داشتند. همین موضوع وی را بر آن داشت تا جلوه‌های زیبای بصری را نیز وارد بازی‌های دورهمی کند و از این طریق به افزایش خلاقیت و توانایی داستان‌گویی و ذهن‌خوانی افراد کمک کند.  

طراحی‌های گرافیکی خیره کننده این بازی بر اساس کوشش‌های فراوان Marie Cardouat انجام شده‌اند. او که ذوق فوق‌العاده‌ای در این نوع طراحی‌ها دارد، برنده جایزه‌های زیادی در این زمینه شده است. کافی است یک بار طراحی‌های گرافیکی خلاقانه این بازی توسط علاقه‌مندان بازی دیده شود تا تبدیل به انتخاب همیشگی‌ او برای بازی‌های دورهمی شود.

از استوژیت بیشتر بدانیم

این بازی حتی با 2 نفر هم قابل اجراست ولی هر چه تعداد افراد شرکت‌کننده در این بازی بیشتر باشد، از جذابیت بیشتری برخوردار است ولی متاسفانه تعداد مهره‌های بازی فقط 8 دانه است!

یادگیری این بازی علی‌رغم جذابیت بالا، بسیار آسان است و انتخاب مناسبی برای بازی‌های دورهمی خانوادگی است. حتی برای پدربزرگان و مادربزرگان! آنها که عاشق تعریف کردن خاطره‌های‌شان هستند، می‌توانند از طریق کارت‌های این بازی خاطرات خود را تعریف کنند و از این طریق به جذابیت آن هم بیافزایند.

یکی دیگر از نکات مثبت این بازی این است که بازیکن فعال در این بازی به طور مداوم در گردش است و فرصت مناسبی برای افراد خجالتی و با اعتماد به نفس پایین است تا مشکلات رایج خود را در ارتباطات اجتماعی خود برطرف کنند.

بازخوردهای مثبت فراوانی که در ابتدای انتشار بازی دریافت شد، باعث شد تا در جهت افزایش جذابیت بصری این بازی، «استوژیت پلاس» نیز تهیه شود. استوژیت پلاس مکمل استوژیت است و دربردارنده کارت‌هایی با تصاویر جدید هستند.

استوژیت، فراتر از بازی

تقویت مهارت‌های اجتماعی و اشتراکی این بازی از ذهن روان‌شناسان و محققان هم دور نمانده است. مطالعات زیادی درخصوص تاثیر این بازی انجام شده است و بررسی‌های زیادی به صورت مطالعات موردی (Case Study)  نیز در خصوص این بازی و تاثیر شگفت‌انگیز آن در تقویت خلاقیت و مهارت‌های اجتماعی افراد انجام شده است. همگی این تحقیقات استوژیت را نه تنها راهی جذاب برای پر کردن اوقات فراغت تلقی می‌کنند بلکه آن را محرک تقویت ذهن و خلاقیت در هر سن و سالی نیز می‌دانند.

انواع بازی های فکری را بشناسید

انواع بازی های فکری را بشناسید

بازی فکری انواع مختلفی دارد که هر یک به تقویت مهارت‌ها و توانایی‌های مشخصی می‌پردازند. به طور کلی می‌توان چند دسته‌بندی برای آن در نظر گرفت:

 1. بازی‌ با کارت؛
 2. بازی های رومیزی؛
 3. بازی با طرح تست هوش، معما؛
 4. بازی های ساختنی.

. بازی فکری با کارت

بازی‌های کارتی، معمولا شامل تعدادی کارت هستند که دو یا چند نفر با هم برای رسیدن به نتیجه‌ای خاص رقابت می‌کنند. دبلنا، مونوپولی و… از جمله بازی‌های کارتی هستند. انواع و اقسام دیگر آن را هم قطعا خودتان می‌شناسید.

. بازی فکری رو میزی

بازی‌ فکری رومیزی هم همان بازی‌های معروفی هستند که به‌صورت یک صفحه بازی رو میزی طراحی‌شده، دو یا چند نفر را به خود مشغول می‌کند. شطرنج که معرف حضور همگان است و از نمونه‌های دیگر می‌توان به تخته نرد و مِنچ و… اشاره کرد.

. بازی فکری با طرح تست هوش، معما

بعضی از انواع بازی فکری هم با حل کردن معماها و پاسخ دادن به تست هوش همراه هستند. در بازی‌های معمایی و توأم با تست هوش، مغز و ذهن بیشتر استفاده می‌شود. در این نوع بازی‌ها برای پیروزی نیاز به فکر کردن وجود دارد. دیگر خبری از شانس و اقبال نیست. بلکه فرد باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا به پاسخ صحیح دست پیدا کند.

. بازی‌های ساختنی

احتمال اینکه فکر کنید، بازی‌های ساختنی مختص کودکان است بسیار زیاد است. اما دوست عزیز! چنین چیزی به هیچ‌وجه صحیح نیست. همانطور که در موارد قبلی خواندید، بازی کردن آن هم از نوع فکری، برای همه افراد در طیف‌های سنی مختلف مفید است. بازی‌های ساختنی هم همین‌طور هستند.

انواع بازی های فکری

برای مشاهده ی مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید

تاثیر بازی فکری بر رشد ذهنی کودکان

تاثیر بازی فکری بر رشد ذهنی کودکان و نوجوانان

انجام بازی فکری موجب ایجاد مهارتهای مختلفی در کودک می شود از جمله:

 • تقویت تفکر تحلیلی
 • افزایش درک مطلب
 • افزایش آگاهی
 • پرورش یادگیری مفهومی
 • گسترش تفکر جانبی و انتقادی
 • توسعه قدرت تخیل و خلاقیت
 • قدرت حل مساله
 • تقویت مهارت کلامی

۹ مزیت پازل بعنوان یک اسباب بازی فکری

۱- پازل ها یک ابزار خودیادگیری صحیح هستند؛ هنگام قرار دادن قطعه های پازل سر جای خودشان ، کودک ممکن است هر قطعه را بارها چرخانده و تستهای مختلف انجام دهد. این مساله یک راه یادگیری مناسب برای حل مشکل و تفکر انتقادی در کودک به شمار می آید.

۲- مهارت صحبت کردن؛ انجام بازی پازل فرصت مناسبی است برای توسعه مهارتهای کلامی کودکان. وقتی کودک یک قطعه خاص را می خواهد همزمان برای خود تشریح می کند که به دنبال چه چیزی می گردد. برای مثال با خود می گوید حالا قطعه گرد می خواهم یا قطعه آبی و غیره. پازل به کودکانی که حرف زدنشان به تاخیر افتاده کمک می کند.

۳- تقویت مهارت ریاضی؛ پازلهای اعداد مفاهیم اولیه ریاضی را بخوبی به کودکان آموزش می دهند. بچه ها یاد می گیرند چگونه قطعات را دسته بندی و سازماندهی کنند. همچنین توانایی مرتب کردن و برچسب گذاری قطعه ها را فرا می گیرند.

۴- هماهنگی چشم و دست؛ انجام بازی پازلهای چوبی تمرین بسیار خوبی است تا آنچه چشم می بیند، ذهن تصمیم به انجام آن گرفته و دست آن را اجرا کند. هماهنگی چشم و دست علاوه بر اینکه برای کودک لذت بخش است موجب تشویق و ایجاد استقلال در کودک نیز می شود.

۵- توسعه توان تحرک کودک؛ پازلها یک بازی سرگرم کننده برای تقویت توان محرک کودک هستند. این بازی قدرت عضله ها و انگشتان دست کودک را افزایش می دهد تا بتواند اشیا را در دست گرفته و نگه دارد. نکته در اینجاست که با تقویت عضله ، دست کودک بعدا توانایی نگهداشتن مداد را خواهد داشت.

۶- مهارتهای اجتماعی؛ وقتی برای تکمیل کردن پازل کودکان با هم همکاری می کنند به طور طبیعی صحبت می کنند، نوبت را رعایت می کنند و به یکدیگر کمک می کنند تا مشکلشان حل شود. تمامی این موارد مهارتهایی است که در اجتماع کسب می کنند.

۷- توسعه پایداری؛ کودک تا وقتی پازل را تکمیل نکند دست از کار نمی کشد. این نشان از پایداری و مقاومت اوست که می خواهد تا تمام شدن کار آن را ادامه دهد. وقتی پازل حل می شود کودک احساس موفقیت ، استقلال و اعتماد به نفس خواهد داشت.

۸- ایجاد قدرت تفکر انتزاعی؛ در ساخت پازل ، کودکان به دنبال فضای مناسب برای قرار دادن قطعه می باشند. آنها با استفاده از تفکر انطباق پذیر و انتزاعی روشهای مختلف را پیدا می کنند.

۹- افزایش قدرت تخیل و خلاقیت؛ بازی با پازلهای موزاییک ، قدرت خلاقیت و تخیل را تقویت میکند. رنگ و شکل آنها در تحریک سلولهای مغزی موثر است. وقتی قطعه ها سر جای خود قرار می گیرند حس تشویق و موفقیت در کودک تشدید می شود.

بازی فکری چیست؟

بازی فکری چیست؟

معرفی بازی فکری چیست :

بازیهای فکری چاله هایی هستند که انسان را برای حرکت در مسیر ناهموار و پر پیچ و خم زندگی آماده می کند.

وقتی کودک در زمان مناسب بتواند در این چاله ها قرار گرفته و خودش آنها را حل کند ،

آمادگی روبرو شدن با مشکلات و مسائل مختلفی که در زندگی رخ می دهد ، دارد.

آگاهی والدین نسبت به اهمیت بازی فکری و تاثیر آن بر رشد روانی و فکری کودک امری ضروری است.

والدین عزیز باید دقت داشته باشند در انجام بازی فکری رسیدن به هدف برای کودکان در اولویت نیست.

بلکه اولویت ، آشنایی با طول مسیر بازی و مواجه شدن با چالش های آن می باشد.

توجه به طول مسیر بازی موجب سیناپ سازی در مغز بین نورون ها می شود و به این ترتیب کودک باهوش تری خواهیم داشت. سیناپس های جدید رابطه های جدیدی در مغز ایجاد می کنند.

در واقع بازی فکری محیط سازی می کند. برخی والدین وقتی بازی فکری برای کودک خود خریداری می کنند

یکبار بازی را برای او انجام می دهند و پس از آن به خود او می سپارند.

این کار کاملا اشتباه است زیرا نه تنها هزینه ای که برای خرید بازی داده اند بیهوده بوده

بلکه یک فرصت و موقعیت خوب را از بچه سلب کرده اند. در عین حال از نظر روانی نیز آنها وابسته به هدف خواهند شد.

فرض کنید برای شخصی معمایی طرح کنید؛ تا زمان پاسخگویی به معما در مغز این فرد واکنشهای شیمیایی ( ارادی و غیر ارادی ) صورت می گیرد که باعث می شود فرد از نظر ذهنی ، قوی تر ، قدرتمند و باهوش تر شود.

بازیهای فکری موجب درگیر شدن ذهن فرد شده و او را وادار به فکر کردن می کند.

به این ترتیب ذهن تقویت می شود و یک ورزش مغزی محسوب می گردد.

پس از پاسخگویی به معما در مغز هورمون دوپامین ترشح شده و فرد احساس رضایت مندی بیشتری از خود دارد.

سخن آخر این است که رشد فکری، رشد روانی و رشد جسمی را از کودکان خود دریغ نکنید و در همه مراحل مراقب پرورش آنها باشید.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید